Украина тврди дека е убиен уште еден руски генерал

1 min read

Украина тврди дека убила уште еден руски генерал.

„Како резултат на нападот на непријателот, загина командантот на 8-та армија на јужниот воен округ на вооружените сили на Руската Федерација, генерал полковник Андреј Мордивчев.

Оваа информација не е потврдена, а ја објави украинската армија на својот официјален профил на Твитер.

Ова е петти руски генерал кој, според Украинците, загинал за нешто повеќе од 20 дена војна.

Пред само три дена Украина објави дека го убила генерал-мајор Олег Митјаев за време на интензивните борби во предградието на југоисточниот град Мариупол.

kurir.mk

Претходно

Со летниот ред на летање, се враќаат авиолиниите од пред ковид пандемијата

Следно

Најчести последици на мозокот по прележан ковид-19

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian