Американскиот конгресмен од Алјаска, Дон Јанг ненадејно почина во авион

1 min read

Американскиот конгресмен Дон Јанг, кој е член на Конгресот од 1973 година, почина вчера додека патуваше дома во Алјаска, соопшти неговиот кабинет.

– Наследството на Дон Јанг како борец за државата ќе живее, како и неговата основна добрина и чест. Многу ќе ни недостасува, се вели во соопштението од кабинетот по повод смртта на 88-годишниот републикански конгресмен.

Неговата канцеларија не ја наведе причината за смртта, но малку порано весникот Anchorage Daily News објави дека Јанг изгубил свест на летот од Лос Анџелес до Сиетл и дека не било можно да се реанимира.

Јанг беше единствениот претставник на Алјаска во Конгресот на САД и нејзин член со најдолг стаж.

– Неговиот жестоко независен глас за Алјаска, единствената духовитост и карактер ќе недостасуваат, напиша на Твитер Дин Филипс, демократ од Минесота.

kurir.mk

Претходно

149 санкционирани возачи во Скопје, 47 за брзо возење

Следно

Ален Делон сака да го заврши животот со евтаназија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian