ВИДЕО | Арта Биљали Зендели: Виновникот мора да ги сноси последиците од војната

1 min read

Рускиот граѓанин нема да смее да се жали пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур, откако државата им е тргната од мапата членки во Совет на Европа.

Македонските парламентарни делегати со свои ставови, обраќања и гласање партиципираа во осуда на руската воена инвазија врз Украина и подршка на украинските пратенички кои дојдоа во Стразбур.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Арта Биљали Зендели, дел од македонската делегација во Парламентарното Собрание на Советот на Европа- Стразбур, за време на вонредната сесија.

-Осуда на агресијата на Русија – Целата сесија беше посветена на инвазијата на Русија во Украина. Овој пат за разлика од минатото целиот акцент во политичките групи, во Комисиите беше испраќана пораката да се обратиме и дискутираме, вели Биљали Зендели.

Проследете го целиот разговор во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Садик Беј го одигра натпреварот на кариерата, му даде 51 поен на Орландо

Следно

Кличко: Урната петкатница, погледнете го овој кратер, во близина е градинка (ВИДЕО)

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian