Украински министер: Зеленски е подготвен уште утре да се состане со Путин

1 min read

Украинскиот шеф на дипломатија, Дмитри Кулеба изјави дека претседателот на Украина, Володимир Зеленски е подготвен за состанок со рускиот колега Владимир Путин.

– Ако рускиот лидер покаже подготвеност, може да се состанат буквално уште утре, задутре. Зеленски е подготвен за тој состанок. Неговиот став е јасен, формиран околу овие прашања и Украина е подготвена на овие преговори, изјави Кулеба за Украинска Правда.

Тој додаде дека многу земји се нудат, односно се натпреваруваат да бидат домаќин на овој состанок.

– Можам да кажам дека конкуренцијата за „правото на средба“ меѓу Зеленски и Путин е поголема од онаа за домаќин на Олимписките игри, рече Кулеба.

kurir.mk

Претходно

Скопски Водовод започнува со активности по повод денот на водата – 22 Март

Следно

Уште десет руски дипломати во Бугарија прогласени за персона нон грата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian