Украинската актерка Оксана Шветс загина во руски ракетен напад во Киев

1 min read

Украинската актерка Оксана Шветс почина на 67-годишна возраст во руски ракетен напад врз станбената зграда во Киев во која се наоѓала.

Швајц со децении работела во светот на театарот и филмот, а благодарение на нејзината посветена работа ја добила и една од најпрестижните награди, чија титула грубо се преведува како „Почесен уметник на Украина“. Имено, оваа награда се доделува само на најуспешните уметници во земјата.

Во своето соопштение, „Млад театар“ изрази „непоправлива тага“ за смртта на Шветс.

„За време на ракетното гранатирање на станбена зграда во Киев е убиена почесната уметничка на Украина, Оксана Шветс… Светол спомен за талентираната актерка! Нема прошка за непријателот што дојде во нашата земја!“, се вели во соопштението од театарот.

Шветс е родена на 10 февруари 1955 година. Дипломирала на театарскиот театар „Иван Франко“ и на Државниот институт за театарска уметност во Киев.

Покрај работата во „Младиот театар“, Шветова работела во Тернопилскиот музички и драмски театар и Киевскиот театар на сатира.

Веста за смртта на актерката ја потврди и „KyivPost“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Радев: Не се мешам во апсењето на Борисов

Следно

ВИДЕО: Садик Беј го одигра натпреварот на кариерата, му даде 51 поен на Орландо

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Успехот во економијата на оваа криминална власт предводена од СДСМ и ДУИ е четвртото место за Македонија на ранг листа за мерење во Европа со 16% инфлација

Катастрофата во справувањето со економската криза на неспособната власт на СДСМ ја плаќаат граѓаните. За месец

MacedonianEnglishAlbanian