Русија ги продолжува нападите, експлозии во Лавов

1 min read

Со нови експлозии започна 23 дена од руската инвазија над Украина. Утринава болбардиран е Лавов, а гадските власти тврдат дека со проектил е погоден аеродром.

Медиумите јавуваат дека забележан е чад како се издигнува во близина на аеродромот кој е одалечен на околу 6 километри од центарот на градот.

Најмалку три експлозии се слушнале по шест часот утринава заедно со сирени за воздушен напад кои одекнувале низ улиците.

Телевизиската станица Украина24 обајви кратко видео на Телеграм за кое се гледа голем чад.

kurir.mk

Претходно

Денес се празнува: Светиот маченик Кoнoн Исавриски

Следно

Поддршката за Русија од Левица отфрлена од прва рака

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian