Почна да се гради нов парк во Бутел

1 min read

Скопската општина Бутел наскоро ќе добие нови локации за прошетки, одмор и рекреација. 

Денес започна со изградба нов парк на 800 м2 веднаш до црквата “Св. Јован Крстител”.

-Место кое до сега беше синоним за запуштеност, сега ќе добие нов лик. Нова хидртантска мрежа, нов дрворед, нови ниски зимзелени дрвца како и нова урбана опрема, информираше градоначалникот на Бутел Дарко Костовски. 

Тој додаде дека интезивно се работи и на втората фаза од над 1.500 м2 во паркот во населеното место Расадник.

-Вкупната површина на новиот парк ќе биде над 3.000 м2! Нова пешачка патека, нова хидранска мрежа, нова тревна површина, нови зимзелени дрвца, ново осветлување и нова урбана опрема. Продолжуваме со раззеленување на Општина Бутел со нови паркови и катчиња на кои ќе можат нашите граѓани да го поминуваат своето слободно време, порача Костовски. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Италијанскиот амбасадор во посета на ФФМ, ги подари фотографиите од изложбата „Првпат“

Следно

ОХЦХР: Во Украина досега се убиени 816 цивили

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian