Од партијата на Борисов бараат оставка на Петков: Тој што го прекрши Уставот вели дека никој не е над законот

1 min read

Целото раководство на партијата ГЕРБ денеска се собра на плоштадот меѓу Советот на министри и Претседателството, јави БГНЕС.

Говорниците повикаа на итна оставка на владата на Кирил Петков поради полициското самоволие. Според нив, денеска има само едно прашање: „Кога оваа влада на Киро ќе поднесе оставка?“

Од ГЕРБ го обвинуваат премиерот Петков дека со „давање лажни информации го прекршил основниот закон на државата, а сега наведува дека никој не е над законот“.

„Тој што го прекрши Уставот вели дека никој не е над законот. Сето ова се прави за да се прикрие немоќта на владата поради зголемените цени и инфлацијата, огромниот скок на гориво, струја и храна“, им рече таа на демонстрантите, додавајќи: „Тие скандираат Русија, а нивните деца учат на Запад и возат Западни автомобили.. Зошто не возат момче?

„Веќе има диктатура, сакаме оставка“, рече Костадин Ангелов од ГЕРБ .

ГЕРБ ја обвини владата дека не презема ништо за да се справи со високите цени. Тие рекоа дека нивните избори ги украл Румен Радев со помош на машинско гласање, велејќи дека треба да има предвремени избори наесен. Тие ги повикаа сите демократски луѓе да се борат, бидејќи по Борисов ќе дојдат и по нив.

ВИДЕО | Апсењата на Борисов и неговите соработници покажаа дека никој не е над законот, вели Петков

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кличко: Урната петкатница, погледнете го овој кратер, во близина е градинка (ВИДЕО)

Следно

Поради кражба на гласовите на „Беовизија“: Аца Лукас ги тужи Неда Украден и раководителите на РТС

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian