Блинкен: Путин не покажува знаци дека ќе престане

1 min read

Во моментов, Русија и нејзиниот лидер Владимир Путин не покажуваат знаци дека сакаат да учествуваат во одговорни преговори и да стават крај на крвавата агресија на Русија против Украина, изјави во четвртокот вечерта американскиот државен секретар Антони Блинкен.

– Денеска, морам да кажам, од една страна, ја фалиме Украина што е на маса и покрај тоа што е бомбардирана секоја минута од денот. Во исто време, не видов некои значајни напори на Русија да ја доведе оваа војна до крај преку дипломатија – рече тој.

Според државниот секретар, САД целосно ги поддржуваат напорите на Украина за деескалација преку дипломатија, постигнување прекин на огнот и повлекување на руските сили. Во таа насока, Блинкен ги поздрави напорите на другите народи, вклучувајќи ги Франција, Германија, Израел и Турција.

Високиот американски дипломат истакна дека дипломатијата бара одговорен однос од двете страни во преговорите и директна деескалација.

– Во моментов не гледам знаци дека Путин е подготвен да запре. Напротив, ако ги слушате неговите последни забелешки вчера, тоа сугерира дека тој се движи во спротивна насока – рече американскиот државен секретар.

Како што претходно објави Укринформ, војната со руските освојувачи во Украина трае од 24 февруари. Меѓународните разузнавачки служби наведуваат дека руската економија забрзано се приближува кон неисполнување на обврските поради невидените санкции и извозните ограничувања наметнати од Западот.

kurir.mk

Претходно

Тројца малолетници од Скопје уапсени за кражба на автомобил

Следно

Радев: Не се мешам во апсењето на Борисов

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian