Велика Британија ќе испрати ракетен систем и околу 100 војници во Полска

1 min read

Велика Британија ќе испрати во Полска ракетниот систем „Skay Saber“ и околу 100 војници, изјави денеска министерот за одбрана Бен Валас при посетата на Варшава.

-Во Полска ќе распоредиме противвоздушен систем од среден дострел „Sky Sabеr“ со околу 100 лица за да бидеме сигурни дека и даваме поддршка на Полска и дека го штитиме нејзиниот воздушен простор од каква било натамошна руска агресија, рече министерот Валас на прес-конференција.

kurir.mk

Претходно

Скопјанец оштетил полициско возило

Следно

Констракта: Настапот го подготвивме во мојот подрум со сапун од 20 денари

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian