„Слободен печат“: Пропагандата на соседот се обидува да ја злоупотреби војната во Украина

3 mins read

Во најновиот број на весникот „Слободен печат“ читајте:

Хроника

Пропагандата на соседот се обидува да ја злоупотреби војната во Украина – Бугарите туркаат приказна дека „Русите ги створиле Македонците“!?

– Здруженијата на Бугарите од Македонија со писмо до властите во Скопје и Софија нагласуваат дека Советскиот сојуз го измислил „македонизмот“ и насилно го наметнувал како државна политика во Бугарија и во Југославија.

Економија

Скандал – На 91 граѓанин им е укината инвалидската пензија и им ги бараат пензиите назад!

– Закон Само во 2020 година се водат спорови за 11 привремени инвалиди,  за кои се проценило дека престанале условите за инвалидитет и на кои им се бараат во просек по 5.800 евра да вратат назад, како неосновано примени пензии додека траел жалбениот период.

Од вчера основната храна се купува без ДДВ – Цените во продавниците треба да се пониски за износот на данокот

– Од УЈП велат дека граѓаните може да проверат дали во пракса се спроведува оваа мерка, така што ќе проверат дали на фискалната сметка данокот е нула, или пак има ознака Г за производите кои привремено се ослободени од оваа давачка кон државата.

Спорт

Фудбал – Во пресрет на баражот Италија-Македонија за пласман на СП  – Мундијалска треска владее во Палермо

– Навивачите на „аѕурите“ сакаат во што поголем број да ги поддржат  своите миленици на мечот со Македонија в четврток. Тоа сакаат да го направат со сто отсто исполнети трибини на стадионот „Ренцо Барбера“

Стрелаштво – Светското првенство е приоритет на Наковска Бикова

– Најдобрата македонска параолимпијка освои златен медал на ЕП во Норвешка, а според селекторот Јовановски, Светското првенство и е најголем предизвик годинава

Здравје

Истражување – Хрватски научници го открија клучот за долготрајна заштита од коронавирусот

Гастрономија

Стефанија Несторовска Како да подготвите леќа – Ем здрава, ем вкусна – лек за телото, уживање за непцето

Забава

Храбар чекор на примабалерината: Олга Смирнова го напушти Бољшој балетот и побегна во Амстердам: Се срамам од Русија! 

Убавицата е магистер по менаџмент – Каролина Биелавска од Полска е новата Мис на светот

Скопје

Ќе направи ли ЈСП корекции на возниот ред – Граѓаните бараат нови линии и повеќе автобуси за почесто да користат јавен превоз

– За сите барања што се однесуваат на воведување нови линии, продолжување, скратување и слично, јавниот градски превозник има обврска да направи истражувања и анализи на исполнетоста на неопходните сообраќајно-технички, безбедносни, економски и други услови за да добијат одговор дали едно барање е основано или не.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Манчестер јунајтед за пет години „во вода“ фрли 740 милиони евра

Следно

МВР со детали за денешната сообраќајка во која беше повредена жена-пешак

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian