Гази Баба субвенционира 70% од трошоците за купување на печки на пелети

1 min read

Општина Гази Баба го објави Јавениот повик за надоместување на трошоците на граѓаните на подрачјето на општина Гази Баба за купување на печки на пелети за 2022 година.

За објавениот повик, градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски информираше на својата официјална страна на фејсбук.

-Општина Гази Баба со цел да ги стимулира жителите за примена на почисто гориво и квалитетни печки за затоплување на своите домови,  објави Јавен повик за субвенционирање на жителите кои ќе купат печки на пелети од 01.01.2022 година па се до денот на завршување на Јавниот повик односно до трошење на предвидените финансиски средства за 2022 година, ќе им надомести дел од трошоците направени при набавка на печка на пелети во висина од 70%, но не повеќе од 30.000 денари со вклучен персонален данок на доход по домаќинство, порача тој повикувајчи ги граѓаните да аплицираат.

Повикот ќе се реализира по принципот прв дојден – прв услужен.

За условите и потребните документи на следниот линк .

skopjeinfo.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 17 март: Држете ги чувствата под контрола

Следно

Зеленски денеска ќе се обрати пред германскиот парламент

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian