Г7 предупредува дека воените злосторници во Украина „ќе бидат одговорни“

1 min read

Извршителите на воени злосторства во Украина ќе бидат повикани на одговорност, предупредува Групата седум најиндустриски развиени земји, осудувајќи ги „недискриминирачките напади врз цивили“ од страна на руските војници од почетокот на инвазијата на 24 февруари.

„Поради неиспровоцираната и срамна војна на претседателот Владимир Путин, милиони се принудени да ги напуштат своите домови; Уништување на инфраструктурата, болници, театри и училишта е во тек“, се вели во соопштението на министрите за надворешни работи на Г7.

„Оние кои се одговорни за воени злосторства, вклучително и неселективна употреба на оружје против цивили, ќе бидат одговорни“, предупредуваат тие.

kurir.mk

Претходно

МВР со детали за денешната сообраќајка во која беше повредена жена-пешак

Следно

Бугарската министерка Генчовска: Европската Унија и НАТО се обединети како никогаш досега

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian