Фетел е позитивен на коронавирус, ќе ја пропушти првата трка во Бахреин

1 min read

Возачот на „Астон Мартин“, Себастијан Фетел, ќе ја пропушти премиерната трка оваа сезона во Формула 1, бидејќи доби позитивен тест на ковид-19.

Само еден ден откако беа закажани тренинзи на патеката Сакир во Бахреин пред почетокот на сезоната, која започнува во недела, четирикратниот светски шампион дозна дека е позитивен на коронавирус и ќе ја пропушти првата трка.

Неговата замена е Нико Хулкенберг, кој последен пат возеше на патеката на Нирбурнгринг во октомври 2020 година, заменувајќи го Ленс Строл, кој беше дел од тогашниот „Рејсинг Поинт“.

Фетел е вториот Ф1 возач кој е позитивен на коронавирус пред почетокот на новата сезона, по возачот на Мекларен, Даниел Рикардо.

Трката за Големата награда на Бахреин е закажана за в недела од 15.00 часот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Карлеуша конечно откри детали за односот со мегаѕвездата: Канје ми направи хаос

Следно

Мицкоски ги разочара албанските партии: „ВМРО-ДПМНЕ не излегува од антиалбанскиот груевизам“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian