Бугарската министерка Генчовска: Европската Унија и НАТО се обединети како никогаш досега

3 mins read

Европската унија и НАТО се обединети како никогаш досега”, – со оваа порака министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска им се обрати на амбасадорите на Европската унија (ЕУ) и земјите на НАТО и на шефот на претставништвото на Европската комисија во Бугарија за време на работниот појадок. Се разговараше за широк спектар на теми, меѓу кои и мултилатералната соработка, ситуацијата во Украина и актуелните настани на Западен Балкан, соопшти МНР.

Ова е веста на денот од Република Бугарија, избрана на Бугарската телеграфска агенција (БТА) за објавување од МИА, согласно Договорот за размена на информациии професионална соработка, кој предвидува секој ден националните информативни агенции на Северна Македонија и Бугарија да разменуваат директно избрана од другата агенција вест на денот на соодветната земја, а другата агенција да ја објави на својот интернет сајт без промени со изрично посочување и цитирање на партнерот како извор.

Министерката Генчовска истакна дека надворешнополитичките приоритети на Бугарија во контекст на актуелните драматични настани остануваат непроменети и се уште повалидни. Членството на Бугарија во ЕУ и НАТО е цивилизациски избор и основа на нашата национална безбедност, како и гаранција за просперитет и просперитет на нашите граѓани, таа.

Ја користам оваа прилика да истакнам колку ја цениме солидарноста и едногласната поддршка на Алијансата во зајакнувањето на источното крило на НАТО”, рече министерката Генчовска, изразувајќи ја силната поддршка на Бугарија за понатамошна соработка со НАТО во областа на безбедноста и одбраната.

Во однос на ситуацијата во Украина, министерката Генчовска рече дека Бугарија се вклучила во заедничките напори на ЕУ за обезбедување хуманитарна помош. Нашата земја, исто така, ги отвори вратите за прием на украински бегалци, приспособувајќи ги своите процедури за да им ја обезбеди потребната помош на оние што пристигнуваат.

Министерството за надворешни работи презеде водечка улога во заштитата и евакуацијата на бугарските државјани и на бугарската етничка припадност од Украина и Молдавија, но и на сите украински граѓани кои бараат азил во нашата земја и други земји, рече министерката Генчовска. Таа пред дипломатите изјави дека досега од Украина успешно се евакуирани речиси 3.000 бугарски државјани.

На темата за земјите од Западен Балкан, министерката Генчовска истакна дека Бугарија продолжува со непоколебливата поддршка за нивната европска интеграција, врз основа на принципот на сопствени заслуги. Интеграцијата во ЕУ е клучна за стабилноста на регионот и останува најголемиот стимул за политички и општествени реформи.

За прв пат по две години, замениците министри за надворешни работи Велислава Петрова, Васил Георгиев и Ирена Димитрова, ги презентираа своите приоритети во ресорите што им се доверени во надворешнополитичката сфера.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Г7 предупредува дека воените злосторници во Украина „ќе бидат одговорни“

Следно

ФОТО | Беквалац со емотивна порака до ќерка ѝ: Не ни е лесно, но затоа ни е најдобро

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian