ВИДЕО: Како легендарните југославенски комичари ја толкуваа кризата со горивата во 80-тите

1 min read

Неколку години пред да се појават нашите К-15, Топ листа надреалиста беа едни од најомилените ѕвезди на југословенската комедија. Оваа комична дружина од Сараево со нивните шеги го прикажуваше секојдневието во Југославија на прилично реален начин.

Руската инвазија на Украина нагло го запре опоравувањето на светската економија од пандемијата на коронавирусот и доведе до нова криза со горивата. Токму оваа актуелна ситуација ги инспирираше повозрасните генерации да се присетат на еден култен скеч на Топ листа надреалиста.

Инспирирани од кризата со горивата во осумдесеттите во Југославија, комичарите го снимија скечот „Ред за бензин“ кој е пародија за редиците пред бензинските пумпи.

Дефинитивно, овој скеч би поминал одлично и во 2022 година.

Магла, птиците одат пешки: „Топ листа надреалиста“ пред 30 години ја предвиде иднината

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Упад на косовските специјалци на седум локации во српската општина Штрпце

Следно

„Војна„ за Халанд: Сити нуди рекордна плата, Реал се распрашува за здравјето на Норвежанецот

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian