Упад на косовските специјалци на седум локации во српската општина Штрпце

1 min read

Во Штрпце во тек е полициската акција „Брезовица“ чија цел е „незаконско издавање градежни дозволи во Националниот парк ‘Шара’ на подрачјето на Брезовица“.

Штрпце / Фото: Принтскрин / kallxo.com

Како што јавуваат приштинските медиуми, повикувајќи се на изјавата на обвинителот за тешки кривични дела во Урошевац, Расим Маљоку, во моментов се врши претрес на седум локации кај Штрпце.

Штрпце / Фото: Принтскрин / kallxo.com

 

Операцијата „Брезовица“ продолжува, вршиме рации на седум локации кај Штрпце, кои се поврзани со акциите што ги имавме претходно“, обвинителот Маљоку.

На почетокот на март веќе беше ѕапочната акцијата за случајот „Брезовица“, кога полицијата иѕврши рација врѕ 12 локации – во Урошевац на пет локации, во Липјан и Скендерај на една локација и во Приштина на пет локации.

Полицијата влезе и во просториите на Привремената управа на општина Штрпце.

По наредба на Основното обвинителство во Урошевац и во соработка со косовската полиција – Управа за тешки криминали во Приштина, акцијата „Брезовица“ продолжува, односно наредбата за контрола во општинската зграда во Штрпце, поради сомнение за злоупотреба. на функцијата.и поткуп.
Во досегашните акции приведени се повеќе лица на кои им е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шефот на МКЦК во петдневна посета на Киев

Следно

ВИДЕО: Како легендарните југославенски комичари ја толкуваа кризата со горивата во 80-тите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian