Франција отвора истрага за воено злосторство за смртта на снимателот на Фокс њуз

1 min read

Француските обвинители отворија истрага за воено злосторство за смртта на француско-ирскиот снимател на Фокс њуз, Пјер Закржевски, кој беше застрелан во близина на Киев додека известуваше за војната во Украина, се вели во официјалното соопштение.

Истрагата на француските специјализирани обвинители за антитероризам ќе ги испита можните обвиненија за предизвикување „намерна повреда на лице заштитено со меѓународното право“ и „намерен напад врз цивил кој не учествувал во воените дејствија“.

kurir.mk

Претходно

Отворено писмо на руски режисер за бојкотот: Русија беше избришана за миг

Следно

Измамникот од Тиндер и Ана Делви го излажаа светот: Како им успеа?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian