ВИДЕО | Филков: Корумпираните едвај чекаат кризни ситуации

1 min read

Додека трае украинската криза и сите погледи се свртени натаму, корупцијата продолжува да цвета.

-Најризична состојба за појава на корупција е ситуација на криза, корпумпираните едвај чекаат вакви моменти. Се војува во Украина, кај нас се празнат рафтови. Можеби сѐ не е поврзано со корупција, но има тргување со податоци и инсајдерски информации од кои некои извлекуваат корист, вели Герман Филков од Центар за граѓански комуникации.

Филков вели дека лобирањето не е сѐ уште регулирано кај нас. Кога станува збор за ковид набавските, например, сѐ е законски во 40 анализирани тендери, немаше набавка во која немаше проблем, а органите можат да докажат тоа. Исто е и со маркичките како онаа спроти „Нова Македонија“, веи Филков.

-Зошто кај нас сѐ треба прво да се открие па потоа да се рече дека ќе се смени законот? Ние паметиме, ги паметиме и предизборните ветувања, вели Филков.

Тој додава дека и да се смени власта, одредени слоеви што имаат моќ на одлучување не се менуваат а тие имаат големи дискрециски овластувања.

Проследете го целиот разговор во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Том Брејди се пишмани, ја прекина пензијата која му траеше само 40 дена

Следно

Две млади лица фатени како крадат градежни материјали

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian