Саливан: Кина ќе биде изолирана доколку и помогне на Русија

1 min read

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан ја предупреди Кина дека ќе биде изолирана доколку ја поддржи Русија во нејзината агресија против Украина.

Тој му рече на високиот кинески дипломат Јанг Џичи дека Пекинг може да се соочи со економски казни и глобална изолација доколку и помогне на Русија.

На повеќечасовниот состанок во Рим, американските претставници ги информирале сојузниците на НАТО и на некои азиски земји дека Кина дала сигнал дека е подготвена да и помогне на Русија воено и економски во војната, тврдат американски дипломати.

kurir.mk

Претходно

Ако Салах бара 400.000 фунти неделно, Ливерпул треба да му ја исполни желбата

Следно

Блинкен изрази загриженост и поддршка по падот на дронот во Загреб, откри Пленковиќ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian