Одбиена жалбата на Асанж против екстрадицијата во САД

1 min read

Џулијан Асанж не доби дозвола да поднесе жалба до Врховниот суд на Велика Британија против потезите за негова екстрадиција во САД, соопштија денеска судот и Викиликс.

Врховниот суд рече дека неговата апликација „не покрена спорна правна точка“. Викиликс соопшти дека министерката за внатрешни работи на Велика Британија, Прити Пател сега ќе одлучи дали да го одобри барањето.

Американските власти го обвинуваат Асанж за 18 точки од обвинението, бидејќи Викиликс објави голем број доверливи американски документи, кои, според Вашингтон, загрозувале човечки животи.

На 10 декември, САД го добија спорот за екстрадицијата на Асанж пред Високиот суд во Лондон.

Асанж негираше дека сторил какво било кривично дело, а од 2019 година е во британски затвор.

kurir.mk

Претходно

Ленин го брани Путин: Тој не е воен злосторник, само помага

Следно

Како да ѝ помогнете на блиска личност која се соочува со ментална болест

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian