Ескобар бара од Западен Балкан да го повика Путин на одговорност

1 min read

Сите земји од Западен Балкан да го повикаат рускиот претседател, Владимир Путин, на одговорност, поради неговите одлуки да му предизвика нехумано страдање на украинскиот народ, апелираше денеска, заменик-помошник државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Тој за „Вијести” изјави дека многумина од граѓаните на Украина, имаат длабоки врски со Русија и голем дел од нив, исповедаат длабока православна вера.

– Како се одвива оваа хуманитарна катастрофа, додека се зголемува бројот на цивилни жртви, морате да се запрашате, на што е Путин способен на други места, вклучувајќи го и Западен Балкан, истакна Ескобар, коментирајќи ја Резолуцијата, освоена од Европскиот парламент минатата недела.

„Вијести” пишува и дека со Резолуцијата, меѓу другото, се изразува загриженост поради обидот на Православната црква во земји како „Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, да ја промовира Русија како заштитник на традиционални семејни вредности и да ги зајакне односите меѓу државата и црквата”.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Дрон со руско потекло слетал на ливада во Романија

Следно

Алек Болдвин го обвини сопругот на убиената Халина Хачинс: Само сакаш пари!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian