Амбасадата на САД повторно ги повика Американците итно да ја напуштат Украина

1 min read

Амбасадата на САД во Киев повторно ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина, бидејќи континуираните руски напади, состојбата ја направија насилна и непредвидлива, пренесуваат странските медиуми.

Американските државјани, кои останаа во Украина, беа советувани внимателно да ги разгледаат рутите и ризиците на патувањето, затоа што украинските патишта може да бидат пренатрупани, изложени на борбени операции, или да имаат оштетена инфраструктура поради ракетирање мостови и градови.

Стејт департментот, уште во јануари, соопшти дека нема точен број на Американци во Украина, освен преостанатиот персонал на американската амбасада.

kurir.mk

Претходно

Продолжува трендот на намалување на бројот на новозаразени и активни ковид-19 случаи

Следно

Дневен хороскоп за 14 март: Една личност сака да биде во врска со вас

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian