Вучиќ: Нам да ни се случеше тоа од Загреб, за пет минути ќе го урневме дронот

1 min read

Српскиот претседател Александар Вучиќ даде уште еден коментар на падот на дронот во Загреб, како и на ситуацијата со војната во Украина.

Вучиќ рече дека претстојат тешки времиња и дека очекува притисок и од запад и од исток, но, како што рече, „најважно е да се зачува мирот, по секоја цена“.

„Да се ​​тргнеме од патот кога големите се во конфликт, да ја спасиме нашата Србија, да не бидеме секогаш прва жртва, затоа ни треба многу поголема одговорност и сериозност“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека Србија не треба да биде дел од НАТО и дека треба да го чува сопственото небо.

„Се надевам и добив уверување од военото раководство дека би ни требале пет минути да го собориме авионот и дека нема да ни се случи како во Загреб, бидејќи денес имаме нешто. Имаме војска, за разлика од пред 15 години. т.е. имаме промена и горд сум на тоа“, рече Вучиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Џонсон разговарал со Зеленски: Го пофалил украинскиот претседател и украинскиот народ за нивната храброст

Следно

ВИДЕО | Остро ја нападнаа: Додека луѓе умираат, руска инфлуенсерка лее солзи поради гасење на Инстаграм

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian