Седум болници во Украина се целосно уништени од руската инвазија

1 min read

Украинскиот министер за здравство Виктор Лијешко изјави дека седум болници се целосно уништени во Украина од почетокот на руската инвазија.

Тој додаде дека оштетени се повеќе од 100 други здравствени установи, а загинале шест, а 12 медицински работници се повредени.

Пред неколку дена руските сили нападнаа породилиште во Мариупол. Москва тврдеше дека зградата ја користеле украински борци. Додека украинските власти и Обединетите нации соопштија дека објектот во тоа време сè уште функционирал како болница. (МИА)

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Словенецот Зајц со спектакуларен скок од 243,5 метри во норвешкиот Викерсунд

Следно

ФОТО | Поранешната на Илон Маск брзо се утеши: Грајмс е во врска со трансжена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian