Прва лига: Нафиу за радост на Шкендија, Брегалница сигурна против Борец

1 min read

Се одиграа денеска четири натпревари од 23 коло во Првата македонска фудбалска лига, составот на Брегалница дома со 3:0 беше подобра од Борец.

За штипјани по еднаш во листата на стрелците се запишаа Георгиев во петтата, Дамњановиќ во 63 и Миленковски во 91 минута од средбата.

Шкендија минимално (2:1) славеше над Тиквеш, Дориев во 21 минута донесе предност за тетовските „црвено-црни“, намалија составот од Кавадарци во 75 минута преку Вареловски, а конечниот епилог го постави Нафиу (90+1`).

Македонија ЃП изненадувачки само ремизираше 1:1 со Скопје, гостите рано уште во третата минута поведиа со голот на Хајдари, а за „лавовите“ од Ѓорче Петров бод донесе Воша (16`).

Академија Пандев со 1:0 ја совлада екипата на Струга Трим Лум, единствениот погодок на мечот беше дело на Шаркоски во 12 минута.

Табела: Шкупи 55 бодови, Академија Пандев 45, Шкендија 44, Македонија ЃП 40, Брегалница Штип 36, Ренова 32, Работнички 31, Струга Трим Лум 30, Скопје 22, Тиквеш 21, Борец 13, Пелистер 6.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Сте заборавиле да го испиете лекот? Не е ништо страшно, но внимавајте на ова

Следно

Скопјани на фејсбук: Богев фала ти, само кај нас зграда со поткровје добива уште едно поткровје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian