Чернобил повторно приклучен на националната електрична мрежа

1 min read

Украинскиот министер за енергетика Херман Халушенко денеска изјави дека нуклеарната централа Чернобил повторно е приклучена на националната електрична мрежа.

Руските сили пред четири дена ја исклучија Чернобил од националната електрична мрежа.

Претходно, руското Министерство за одбрана соопшти дека му дозволило на украинскиот тим пристап до оштетените далноводи во областа околу нуклеарната централа Чернобил.

Нуклеарната централа во Чернобил не е активна, но во неа се вработени околу 200 луѓе. Според експертите опасноста од таа нуклеарна централа по јавното здравје е помала бидејќи не е активна. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Антикризните мерки веднаш дадоа резултат, велат од СДСМ

Следно

Сте заборавиле да го испиете лекот? Не е ништо страшно, но внимавајте на ова

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian