Вонредно обраќање на Зеленски: Бара итно да се ослободи градоначалникот на Мелитопољ (ВИДЕО)

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски штотуку објави ново видео обраќање до нацијата на социјалните мрежи.

Зеленски вели дека руската армија претрпе најголеми загуби во последните неколку децении – тврдејќи дека 31 руски баталјон одред сега е неспособен за борба.

Тој бара итно ослободување на градоначалникот на Мелитопољ, кој наводно бил киднапиран од руските сили, велејќи дека разговарал за ова прашање со француските и германските лидери.

– Ова е граѓанска војна. Ова е војна за нашата независност – рече Зеленски.

Зеленски вели и дека Украина соработува со Европската комисија за забрзување на нејзиното членство во ЕУ.

kurir.mk

Претходно

Поднесени 4 прекршочни пријави за неправилно одложување комунален отпад во Скопје

Следно

ВИДЕО | Скандал во „Ѕвездите на Гранд“: Ѓорѓе Давид ѝ испраќал недолични пораки на натпреварувачка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian