Европратеници: Србија го велича Путин, замрзнете ги нивните преговори за пристап во ЕУ

2 mins read

Девет европратеници од политичката група Renew побараа од ЕК да ја повика Србија да се приклучи на ставот на ЕУ за Русија во светло на агресијата врз Украина и привремено да ги замрзне пристапните преговори на Србија со ЕУ и да ја прекине финансиската поддршка доколку повикот се игнорира.

„Со оглед на неодамнешните настани околу руската агресија против Украина, ние сме длабоко загрижени за ситуацијата на Западен Балкан, а особено за очигледното непочитување на обврските на Србија за кандидати за ЕУ“, се вели во писмото на европратениците до претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен и потпретседателот Жозеп Борел.

Во писмото со првопотпишаниот пратеник во Европскиот парламент од Словенија, Клемен Грошељ, се наведува дека Србија во моментов треба јасно да одлучи за војната во Украина.

„Србија останува на двосмислена позиција“

Во својот повик, европратениците посочуваат дека Србија, како кандидат за членство, одбила да воведе санкции кон Русија како одговор на агресијата, што е спротивно на одлуките донесени од членките, но и од кандидатите во пристапниот процес, објавија во саботата словенечките медиуми.

Според нив, Србија со години одржува двосмислена позиција за своите реални намери во однос на почитувањето на обврските преземени во процесот на пристапување во ЕУ, а во последните години ја зајакнува соработката со режимот на Путин, особено во енергетската и воената, техничката соработка. Слично е и со односите на Србија со режимот на Лукашенко во Белорусија, од кој и Белград добиваше „дарежливи донации на смртоносно оружје“.

„Српските медиуми го величаат рускиот претседател“

Покрај тоа, Србија заостанува во последниве години во неколку области, како што се владеењето на правото, почитувањето на човековите права, слободата на медиумите и слободата на изразување, се вели во писмото до лидерите на ЕУ од страна на членовите на ЕП од Обнова.

Исто така во писмото, пратениците на ЕУ велат дека српските медиуми контролирани од владејачката Српска напредна партија (СНС) „секојдневно го величаат рускиот претседател, ширејќи лажни вести за агресијата на ЕУ и Русија во Украина“.

ВО ЖИВО | Конфликтот во Украина, вести од минута во минута

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Најмалку 79 деца загинаа од почетокот на агресијата врз Украина

Следно

Хороскопските знаци кои сите ги сакаат поради нивната добрина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian