ВИДЕО: Македонскиот кошаркар Јакимовски прв стрелец во новиот меч за Вашингтон стејт

1 min read

Андреј Јакимовски и неговиот клуб Универзитет Вашингтон Стејт, не успеаја да се пробијат во следната рунда од завршниот турнир од PAC-12 Дивизијата кој оваа недела се игра во Лас Вегас, САД.

Во четвртфиналето, беа запрени од вториот носител на турнирот, екипата на УКЛА, славеа популарните Бруинс со (75:65).

По заслуга на далеку подобро одиграната прва четвртина која ја добија во своја корист со (40:28).

А Јакимовски беше најефикасниот играч во редовите на Кугарс. Нашиот млад репрезентативец реализираше 15 поени, со одлична реализација во путот од поле (3/5 за три и 2/3 за два поени, и стонастотни 2/2 од линијата за слободни фрлања).

Освен тоа крилото на Вашингтон Стејт имаше и четири скока и една загубена топка за 27 минути поминати на теренот. Недоволно како седми носители, за првпат од 2011 година да се пробијат во полуфиналето на турнирот во Лас Вегас.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Украинскиот војник е хит на „ТикТок“: Објавува видеа за неговата ќерка да знае дека е жив

Следно

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи антикризните мерки, но ќе поднесе амандмани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian