СОСТОЈБА НА ПАТИШТАТА: Непрооден патот меѓу селата Ранковце и Герман поради снег

1 min read

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Како што известуваат од АМСМ, од 07:00 часот на ден 10.03.2022 година Регионалниот пат R-2248 село Ранковце – село Герман, на потегот од с. П’ клиште до село Герман, Општина Ранковце е непрооден за сите видови на моторни возила, поради снежна покривка.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Некакво летало се урнало во Загреб, оставајќи кратер зад себе

Следно

Украинците создадоа дрон што фрла молотови коктели

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian