Познати првите детали за мистериозното летало од Загреб: Пристигна од правец на Унгарија, со брзина од 700 км/ч

1 min read

Хрватските власти започна да ги објавуваат првите податоци за леталото што синоќа околу 23 часот урна синоќа во Загреб .

Според соопштението на хрватската влада, веднаш по падот на беспилотно летало од воен тип кој, според досега собраните податоци, со брзина од од 700 км/ч на надморска височина од 1.300 метри.навлегол во хрватскиот воздушен простор од исток кон запад, односно од унгарскиот воздушен простор.

принтскрин јутјуб

– Во тек е криминалистичка истрага во соработка со криминалистичката и воената полиција, а се преземаат и други мерки во координацијата на безбедносниот и одбранбениот систем, вклучително и меѓународната соработка, особено со НАТО, за да се утврдат сите околности на настанот. се вели во соопштението.

Во Загреб синоќа одекна силна експлозија како резултат на пад на воено беспилотно летало , а на местото на несреќата беше направен огромен кратер во пречник од 3 метри.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЕУ предлага дополнителни 500 милиони евра за воена помош за Украина

Следно

Продолжува судењето на Жерар Депардје: Судот во Париз не ги повлекува обвиненијата за силување

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian