МЗТ Скопје Аеродром ќе биде домаќин на завршниот турнир во АБА2 лигата

1 min read

Првата битка на патот кон влез во елитната јадранска конкуренција е добиена, откако првите луѓе на ова натпреварување денеска на МЗТ Скопје Аеродром му ја доделија организацијата на завршниот турнир од НЛБ АБА2-лигата, кој од 13 до 17 април 2022 година ќе се одржи во салата „Јане Сандански“ – Скопје.

– Ова е голема обврска и чест за нашиот клуб, но истовремено и огромна шанса на домашен терен и со голема поддршка од трибините да се направи конечниот исчекор кон враќање меѓу најдобрите тимови во регионот. Аеродром и нашиот клуб ја добија пресметката со Сараево, кој исто така беше максимално заинтересиран и беше сериозен конкурент во битката за улогата домаќин на најдобрите осум тима во НЛБ АБА2-лигата – соопштија од КК МЗТ Скопје Аеродром.

Кои екипи ќе се појават на фајналејт-турнирот во Скопје ќе се знае кон крајот на месецов, по одигрување на последниот турнир од регуларниот дел од сезоната во босанскиот град Широки (21-27 март).

МЗТ Скопје на овој „балон“ влегува како второпласиран на табелата со скор 8-2, а до крајот ќе ги одмери силите против Широки (22.03), Борац Бања Лука (25.03) и против Златибор (27.03).

Најдобрите осум на турнирот во „Јане Сандански“ ќе играат на еден меч (не на два како лани) по кој победникот оди понатаму, а поразениот си заминува дома. Крајниот победник директно ќе се пласира во Адмирал бет АБА-лигата, додека финалистот ќе игра бараж со претпоследниот во ова натпреварување.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Болната актерка поминува низ пекол: Партнерот ја давел сѐ додека не се онесвестила

Следно

Пендаровски откри зошто не прифаќа средба со рускиот амбасадор Баздникин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian