МААЕ: Русија и Украина не се договорија за гаранциите за нуклеарна безбедност

1 min read

Министрите за надворешни работи на Русија и Украина не и дадоа гаранции на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за заштита на нуклеарните капацитети на Украина за време на разговорите во Турција, изјави шефот на МААЕ Рафаел Гроси.

Вчера Гроси имаше средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во Анталија, пренесува ДПА.

Сепак, тој гледа позитивни показатели. „Украина и Руската Федерација сакаат да соработуваат со нас, тие се согласија да соработуваат со нас, рече Гроси по враќањето на аеродромот во Виена.

Тој рече дека се надева на понатамошни разговори наскоро.

Откако неколку украински нуклеарни постројки беа заробени, оштетени или компромитирани во две недели од почетокот на руската инвазија на Украина, Гроси повика на преговори за безбедносни гаранции за да се избегнат нуклеарни несреќи.

Гроси, исто така, изрази загриженост за опремата што се користи за следење на нуклеарниот материјал во Чернобил и нуклеарната централа Запорожжја бидејќи МААЕ нема сигнал за пренос на податоци веќе неколку дена. „Она што го имаме е всушност деградирачка ситуација, што е загрижувачка ситуација за нас.

Врската за пренос на податоци не беше за оперативна безбедност, туку за да се провери дали материјалот се користи само за мирни цели, рече тој. Меѓутоа, проблем е доколку МААЕ константно не ги добива овие информации.

kurir.mk

Претходно

Денес се празнува: Свети Порфириј, епископ Гаски

Следно

Некакво летало се урнало во Загреб, оставајќи кратер зад себе

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian