ФОТО | Колку деца има Илон Маск?

3 mins read

Потомството на Илон Маск само продолжува да расте. Билионерот и пејачката Грајмс, тајно го дочекаа своето второ дете, девојчето Екса Дарк Сидаераел, преку сурогат во декември 2021 година, пишува „Page Six“.

Невообичаено именуваното новороденче, што ќе го има прекарот „Y“, им се придружува на шесте други деца на Маск: Грифин, Ксавиер, Каи, Саксон, Демијан и Икс.

Невада Александар Маск

Откако се венчаа во јануари 2000 година, Маск и канадската писателка Џастин Вилсон го дочекаа синот Невада Александар Маск во 2002 година. Невада умре од синдром на ненадејна смрт на доенчиња, или СИДС, на само 10 недели.

Грифин и Ксајвер Маск

Откако го загубија своето првороденче, Маск и Вилсон се свртеа кон ин-витро за да го зголемат своето семејство. Таа ги роди синовите близнаци Грифин и Ксавиер Маск во април 2004 година. Момчињата сега имаат 17 години.

Каи, Саксон и Демијан Маск

Поранешната двојка користела и ин-витро за да им посака добредојде на тројните синови Каи, Саксон и Демијан во јануари 2006 година. Триото сега има 16 години.

Маск и Вилсон се разведоа во 2008 година и го делат старателството над нивните пет сина.

X AE A-XII Маск

Маск го пречека својот најмлад син Х, во 2020 година. По два брака со Талула Рајли и кратката врска со актерката Амбер Херд, Маск започна да се забавува со пејачката Грајмс во мај 2018 година. Таа го роди нивниот син, X AE A-XII, во мај 2020 година. X сега има 1 година.

Еве што значи името X Æ A-12, кое Илон Маск и Грајмс му го дадоа на синот

X првично беше именуван X Æ A-12, но „Æ“ и „12“ го прекршија калифорнискиот закон затоа што не беа дел од англиската азбука, принудувајќи ги неговите родители да го сменат неговото име.

Маск и Грајмс раскинаа во септември 2021.

Илон Маск и Грајмс се разделуваат по тригодишна врска

Екса Дарк Сидараел Маск

Грајмс откри во март 2022 година дека таа и Маско ја дочекале неговата прва ќерка, Екса Дарк Сидараел Маск, преку сурогат во декември 2021 година. Таа го добила прекарот Y откако нивното друго дете го добило името X.

Грајмс го нарече Маск нејзин „дечко“ во интервјуто за „Vanity Fair“, иако таа ја нарече нивната врска „течна“. Меѓутоа, неколку часа по објавувањето на насловната приказна, таа на „Твитер“ објави дека оттогаш повторно се разделиле.

ФОТО | Второ бебе далеку од очите на јавноста: Илон Маск и Грајмс станаа родители на девојче

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФАКТИ: Што значи укинување на статусот Најповластена нација за Русија?

Следно

Прва лига: Пелистер едвај го совлада вториот тим на МЗТ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian