ЕУ предлага дополнителни 500 милиони евра за воена помош за Украина

1 min read

Европската унија предлага двојно да се зголеми финансирањето за воена помош за Украина за дополнителни 500 милиони евра за да им се помогне на силите на Киев кои се борат против руската инвазија, изјави денеска шефот за надворешна политика на блокот.

Жозеп Борел рече дека е „сигурен“ дека лидерите на ЕУ кои ќе се состанат во Франција ќе се согласат да го прошират пакетот трошоци, според кој блокот финансира оружје за Украина.

kurir.mk

Претходно

Јакимовски: На спортските терени во Влае нема да биде ставена ни една лопата бетон

Следно

Познати првите детали за мистериозното летало од Загреб: Пристигна од правец на Унгарија, со брзина од 700 км/ч

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian