Цените на храната може да „скокнат“ и до 20 отсто поради конфликтот во Украина

1 min read

Цените на меѓународната и на добиточната храна може да се зголемат за осум, до 20 отсто, како резултат на конфликтот во Украина, предизвикувајќи „скок“ на бројот на неухранети лица ширум светот, соопшти денеска агенцијата за храна на Обединетите нации.

Во прелиминарната оценка за руската инвазија на Украина, Организацијата за храна и земјоделство соопшти дека не е јасно дали Украина ќе може да собира житни култури за време на долготрајниот конфликт, има неизвесност и околу рускиот извоз на храна.

Според организацијата, Русија беше најголемиот светски извозник на пченица, додека Украина беше петта по големина. Двете земји, заедно, обезбедуваат 19 отсто од светската понуда на јачмен, 14 од пченица, четири проценти од пченка, сочинувајќи над една третина од глобалниот извоз на житни култури.

kurir.mk

Претходно

Подобра инфраструктура и помош за самохраните мајки од Центар, најави Герасимовски

Следно

„Гардијан“: Следна цел на Путин е Балканот, Србија ќе биде под притисок

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian