Бајден повторно сериозно и се закани на Русија: Ќе извршиме сериозен притисок врз Путин

1 min read

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека денеска разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

– Му реков, како и секој пат кога разговаравме, дека САД стојат покрај народот на Украина и дека храбро се борат да ја одбранат својата земја и тоа го прават – рече Бајден за време на своето обраќање во Белата куќа, каде што тој рече дека Русија го укинува статусот на привилегирана нација.

– Додека Путин продолжува со својот немилосрден напад, САД и нивните сојузници и партнери продолжуваат да работат чекор по чекор за да го зголемат економскиот притисок врз Путин и дополнително да ја изолираат Русија на глобалната сцена. Подоцна денес, заедно со другите сојузници на НАТО и Г7, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Обединетото Кралство и Европската унија, заеднички ќе објавиме неколку нови чекори за да го притиснеме Путин и да го сметаме уште поодговорен за неговата агресија врз Украина, рече Бајден.

Тој рече дека ќе бидат воведени нови санкции за руските олигарси.

kurir.mk

Претходно

Фатил крадци на неговиот имот, тие го претепале

Следно

Драма на летот од Белград за Москва: Го приземји дојава за бомба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian