Зеленски утре ќе се обрати пред германскиот Бундесрат

1 min read

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски утре ќе се обрати пред германскиот Бундесрат. Зеленски ќе се обрати преку видео врска.

Според „Билд“, ова е првпат на седницата на сојузниот дом да биде вклучен и странски државник.

Сојузните покраини планираат да донесат одлука за солидарност со Украина, поддршка за санкции и подготвеност да примат украински бегалци.

kurir.mk

Претходно

Стефковски: Ја реконструираме училишната сала во Железара

Следно

ФОТО | Ги споредил датумите на почетокот на светските војни и руската инвазија: Чудна формула!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian