Зеленски: Русите сакаат Украинците на колена да молат за леб и вода

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео порака објавена денеска, рече дека неговата влада „работи на повторно обезбедување на хуманитарните коридори од градовите“.

-Автобусите веќе тргнаа, камионите се на пат и превезуваат храна, вода и лекови, рече Зеленски.

Тој ги спомна коридорите до пристанишниот град Мариупол, источниот град под опсада Волновахи и североисточните градови Изјум и Суми.

-Срцето ми се кине кога гледам што им направија окупаторите на нашите градови, на нашата земја, но и што сакаат да му направат на нашиот народ, на кој му е потребна итна помош, рече Зеленски.

-Русија сака да го понижи нашиот народ да моли на колена за леб и вода, и да можат да си ги спасат животите само со одење на окупираната територија или во Русија. Затоа тие ги блокираат Мариупол, Волновахи и другите градови, рече украинскиот претседател. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Два случаи на напад на ученици од страна на нивните наставници

Следно

ФОТО | Емили Ратајковски му го честиташе роденденот на синчето како од мајка родена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian