Петковиќ му одговори на Харадинај: Додека Приштина се заканува, Белград ќе ги чува мирот и стабилноста

1 min read

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, му одговори на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кој синоќа се закани дека Белград ќе биде бомбардиран ако на Косово и Метохија стапне макар и еден српски војник, како последица од конфликтот во Украина, пренесуваат српските медиуми.

-Во време кога целиот свет се соочува со невидена криза, политичарите од Приштина продолжуваат да упатуваат закани. Додека Харадинај, Курти и остатокот од Приштина се закануваат со бомбардирање, Белград ќе ги зачува мирот и стабилноста – напиша Петковиќ на Твитер.

Тој, исто така, побара од Приштина да не се заканува со конфликти, туку да видат како ќе го решат недостигот на нафта, брашно и основни прехранбени производи во албанските заедници.

Харадинај: Ако еден српски војник стапне во Косово, Белград ќе биде бомбардиран

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Гасот е поголем проблем за Европа отколку нафтата

Следно

Објавени цените на влезниците за Евровизија: Aко сакате да одите, треба да го одврзете ќесето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian