НАТО: Не сме во војна со Русија

1 min read

НАТО не е во војна со Русија, изјави помошник генералниот секретар на НАТО Камил Гранд.

Според алијансата, тие сакаат да избегнат ескалација на конфликтот.

„ НАТО не е во војна со Русија и сака да го избегне ризикот од ескалација во овој конфликт. Мислам дека треба да им помогнеме на Украинците колку што е можно, но да не се вклучиме во овој конфликт“, рече таа.

Гранд исто така изјави дека НАТО ја повикува Русија да ги прекине непријателствата и да ги повлече своите војници од Украина.

kurir.mk

Претходно

Приведен крадец од Скопје, украденото ќе биде вратено на сопственикот

Следно

ВИДЕО | Нов шпионски трилер „Argylle“ кој ветува: Дуа Липа и Хенри Кавил во главни улоги

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian