Кличко: Половина од населението на Киев побегна од почетокот на руската инвазија

1 min read

Половина од населението на Киев побегна од почетокот на руската инвазија, изјави во четвртокот градоначалникот, Виталиј Кличко, додека руските сили се приближуваа до главниот град на Украина.

-Според нашите информации, секој втор жител на Киев го напуштил градот, изјави тој за украинската телевизија.

-Во моментов, нешто помалку од два милиони луѓе се заминати. Сепак, Киев е претворен во тврдина. Секоја улица, секоја зграда, секој контролен пункт се утврдени, изјави Кличко.

Според веб-страницата citypopulation.de минатата година во Киев, заедно со поширокиот дел на градот, живееле 3,5 милиони луѓе.

Руските сили со своите оклопни возила веќе се пред североисточниот дел на градот, додека според украинските сили имало тешки борби во текот на ноќта за контрола на главниот автопат кон Киев.

kurir.mk

Претходно

Градот Скопје ја ослободи Владата и други објекти од државен интерес од обврската за плаќање на надоместокот за уредување на градежно земјиште

Следно

Додик ја праша германската министерка Бурбок: Како да се омекне Брисел за БиХ да добие статус на кандидат за ЕУ?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian