Каде грешат 90 отсто Македонци кога го мерат притисокот

3 mins read

Во овие тешки времиња, многу луѓе страдаат од скокови на крвниот притисок, па дури и во адолесценцијата, ова може да биде проблем, што е многу тажно. Честите главоболки, слабост и вртоглавица се само некои од симптомите кои укажуваат на скок на крвниот притисок.

Апарат за мерење на крвен притисок сега може да се најде речиси во секое семејство, бидејќи овој проблем не може да се игнорира, особено кај постарите и трудниците.

Се разбира, треба да знаете како правилно да мерите и да ги добиете вистинските резултати. Дури и кај лекар, можете да добиете искривен резултат, бидејќи постојат правила за мерење на притисокот кои немаат никаква врска со квалитетот на апаратот. Неверојатни 90 отсто од луѓето не ги знаат.

Како правилно да го мерите притисокот

Мерачот на притисокот може да прикаже погрешни податоци, бидејќи повеќето луѓе го користат погрешно, а исто така не земаат предвид некои правила за подготовка за овој процес. За да згрешите при мерење на притисокот со електронски или механички апарат, обрнете внимание на следните нијанси.

Правила за мерење на притисокот

Најмалку 30 минути пред мерење на крвниот притисок, мора да се воздржите од пушење и пиење пијалаци со кофеин (кафе, кола, чај). Одморете се најмалку пет минути пред да го измерите крвниот притисок. При мерење на крвниот притисок мора да се испразни мочниот меур. Мерењата не се прават во рок од два часа по земањето на лекот. Второто мерење на притисокот може да се изврши само една минута по првото.

Поставете ја раката во текот на постапката така што средината на рамото со применетата манжетна да биде на ниво на срцето. Долниот раб на манжетната треба да биде 2-3 см над лактот. При мерењето мора да седите, наслонети на столот.

Не зборувајте додека мерите. При мерењето, нозете не треба да се прекрстуваат, а стапалата треба да бидат на подот.

Исто така, земете го предвид фактот дека механичкиот апарат за крвен притисок е многу чувствителен на собна бучава. Затоа, отчитувањата на притисокот измерени во аптеката често се разликуваат од вистинските податоци.

Непочитувањето на овие услови може да доведе до зголемување на крвниот притисок: по пиење кафе, алкохол, пушење, со полн мочен меур, без навален/потпрен грб, без потпрена рака… За оние кои имаат минимални вештини за користење мерач на притисокот и не сакаат да заморуваат се од тоа, постојат електронски автоматизирани апарати за мерење крвен притисок на рамото, зглобот и прстите. Но, велат дека имаат помалку точни податоци од нивните механички апарати.

Никогаш не ги игнорирајте скоковите на притисокот! Луѓето кои не му придаваат значење на овој проблем имаат седум пати поголема веројатност да наидат на нарушувања на церебралната циркулација, четири пати почесто – со болестите на срцето, два пати почесто – со лезии на крвните садови на нозете.

Измерете го крвниот притисок следејќи ги сите правила за да добиете најточен резултат.

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Харадинај се закани: Ако еден српски војник стапне во Косово, Белград ќе биде бомбардиран

Следно

Раст на бројот на вработени и на извозот во компаниите од зоните

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian