Груби – Тицински: Поддршка од Полска за Европската Интеграција

2 mins read

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби денеска оствари средба со амбасадорот на Република Полска, г. Војчех Тицински.

На оваа средба двајцата соговорници разговараа за ситуацијата во земјата, во регионот и воената состојба во Украина, вклучително и за бегалската криза, притоа истакнаа дека нашата земја е подготвена да стане дел од земјите кои ќе прифатат украински државјани/бегалци поради војната, додека првиот вицепремиер Груби го истакна ставот на Република Северна Македонија кој е во согласност со позициите на нашите стратешки партнери во НАТО и ЕУ.

Амбасадорот Тицински и потврди на Груби дека Полска ги поддржува европските перспективи на Република Северна Македонија, при што разговараа и за спорот со Република Бугарија коко и за можноста за еден конечен договор со цел земјата да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија бидејќи земјата и регионот не треба да се оставаат под влијание на други влијанија бидејќи Република Северна Македонија е ориентирана токму кон големото европско семејство.

Груби и Тицински разговараа и за важноста и спроведувањето на Охридскиот Договор, слободите и човековите права и како ресор што ја покрива оваа област, првиот вицепремиер рече дека министерството за Политички систем и односи меѓу заедниците е отворено за соработка со сите заедници во земјата.

Двајцата соговорници Груби и Тицински за време на разговорот околу политичката состојба во земјата истакнаа дека фокусот треба да се стави на Собранието, повисок одраз на парламентарните партии во брзото спроведување на законите кои се во интерес на граѓаните.

Претходно

Севиља за натпреварот со Вест Хем продава билети за неверојатни 10.000 евра

Следно

Баербок: Време е да се реализираат пристапните преговори на РС Македонија и Албанија за влез во ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian