Британски војници заминале во Украина и покрај наредбата да не одат

3 mins read

Британската армија, се обидува да ги пронајде војниците кои се осомничени дека заминале во Украина и покрај наредбата на британската влада да се избегне учество во воениот конфликт Украина-Русија.

Москва го нападна Киев кон крајот на февруари, по седумгодишниот спор околу неуспехот на Украина да ги спроведе условите од мировните договори од Минск и евентуалното признавање на републиките во Донбас во Доњецк и Луганск од страна на Русија. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на регионите во украинската држава.

„Свесни сме за мал број војници кои не ги послушале наредбите и можеби отпатувале во Украина “, изјави во средата за Скај њуз портпаролот на британската армија.

„Ние активно и силно ги охрабруваме да се вратат во Британија“.

На членовите на британската војска во моментов им е забрането да патуваат во Украина од која било причина, дури и ако им е одобрено отсуство. Портпаролот рече дека оние што ќе го прекршат тоа правило „ќе се соочат со дисциплински и административни последици“.

Секретарот за одбрана Бен Валас претходно им рече на британските пратеници дека сите припадници на војската кои ќе се приклучат на борбите во Украина ќе бидат кривично гонети кога ќе се вратат. Тој рече дека британските цивили се силно обесхрабрени да волонтираат да се борат заедно со украинските војници. Британскиот закон им забранува на Британците да се борат во служба на која било странска држава која е во војна со земја со која ОК е во мир.

Веста за можното дезертерство во ОК доаѓа една недела откако париската полиција уапси 14 француски странски легионери со украинско потекло, кои беа запрени во автобус за Украина. Војниците, од кои пет беа AWOL, беа осомничени дека патувале за да се борат за нивната родна земја. Останатите девет легионери добија дозвола да одат во Полска и да ги најдат членовите на семејството кои избегаа од Украина, но им беше забрането да ја преминат границата во поранешната советска република. Легијата на странците е огранок на француската армија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски кон крајот на минатиот месец потпиша декрет за формирање меѓународна бригада која ќе се бори заедно со владините сили на Киев. Некои земји-членки на НАТО дозволија цивилите да се борат во Украина како доброволци, но тие ветија дека нема да испраќаат свои војници.

kurir.mk

Претходно

Граѓани бараат укинување на ДУП-от за Градска четврт СЗ 19 во Влае

Следно

Харадинај се закани: Ако еден српски војник стапне во Косово, Белград ќе биде бомбардиран

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian