Австралија ќе потроши 38 милијарди австралиски долари до 2040 година за одбрана

1 min read

Австралија ќе потроши околу 38 милијарди австралиски долари до 2040 година за да го прошири својот активен одбранбен персонал за една третина, со цел да ја одржи земјата безбедна „во сè понеизвесната глобална средина“, објави премиерот Скот Морисон.

Австралија ги зголемува своите трошоци за одбрана во изминатите неколку години додека Кина сака да го зајакне своето присуство во индо-пацифичкиот регион. Минатата година Австралија склучи договор за купување нуклеарни подморници од САД и Велика Британија.

– Ова е значајна инвестиција во нашата идна сила, истакна Морисон за време на брифингот за медиумите. Планираното проширување ќе доведе до зголемување на бројот на одбранбениот персонал на 80.000, ниво што не е забележано од Виетнамската војна.

Морисон, кој заостанува во анкетите во една изборна година, ја направи националната безбедност суштинско прашање и ја нападна опозициската Лабуристичка партија дека е „мека“ кон Кина, која две третини од Австралијците ја сметаат за повеќе безбедносна закана отколку за економски партнер.

Министерот за одбрана Питер Датон изјави дека е од клучно значење да се дополнат одбранбените капацитети на Австралија за да се направи „кредибилен партнер“ со САД, Велика Британија и НАТО.

– Ако сакаме да се потпреме на нив, тие треба да се потпрат на нас, додаде Датон.

kurir.mk

Претходно

На Попова Шапка -14 степени и 64 сантиметри снег

Следно

Баербок во посета на Сараево и Приштина: Не дозволуваме Западен Балкан да биде под руско влијание

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian