Њујорк тајмс ги повлече дописниците од Русија за првпат по повеќе од еден век

1 min read

Њујорк тајмс ги повлече своите дописници од Русија, па за првпат по повеќе од еден век, весникот ќе нема новинари во таа држава.

„Многу тажен ден за историјата на Њујорк тајмс во Москва. Ги повлековме сите дописници од земјата. Таму, новинари имавме постојано од 1921 година, со еден или два кратки прекини поради пречки со визата. Ниту Сталин, ниту Студената војна, ништо не нè избрка“, напиша на Твитер, поранешниот шеф на бирото на весникот во Москва, Нил МекФаркухар.

Весникот информираше дека се повлекува од Русија, поради новото законодавство, што сака да ги криминализира новинарите, кои во известувањето, руската инвазија врз Украина ја поврзуваат со „војна“.

„Прекршителите се соочуваат со казна затвор и до 15 години“, се наведува во објавата на Твитер.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Нанев: Дигитализирани, онлајн и хибридни судења, ќе ги вадат судиите од зимски сон

Следно

ФОТО | Олена Зеленска во отворено писмо: Ова е војна во Европа, во близина на границите на ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian