Олена Зеленска: Војната во Украина не е војна „некаде“, ова е војна во Европа и на границите на ЕУ

3 mins read

Првата дама на Украина Олена Зеленска се огласи на Фејсбук. Како што изјави таа пред повеќе од седум дена, тоа што се случува во моментот се уште било незамисливо.

– Мојата земја беше мирна, а метрополите, градовите и селата беа исполнети со радости на секојдневието. На 24 февруари се будиме со најава за почетокот на војната. Тенкови ја минаа украинската граница, авиони го напаѓаат нашиот воздушен простор. Градовите беа опкружени со ракетни фрлачи.

Сведочам: и покрај сведочењето на пропагандистите на Кремљ, инвазијата е „специјална операција“, всушност тоа е убиство на мирни цивили.

Најлошо е да читате за децата жртви. Осумгодишната Алис која загина на улицата Охтирка чиј дедо се обидел да ја заштити со своето тело. Или Полина од Киџива, која загина заедно со нејзините родители во престрелката. Или за 14-годишниот Арсениј – во некогаш мирното предградие на главниот град, момчето го удрило руина во главата до која брзата помош едноставно не можела да ја достигне поради силен пожар – меѓу другото изјавила таа.

Таа нагласи дека Украинците нема да се откажат и покрај сите овие ужаси. Окупаторот веруваше дека украинските градови ќе бидат освоени со брилијантна војна.

– Но, тој неочекувано го турна отпорот, не само преку украинската армија, туку и преку целото население. Украинците или Украинците кои зборуваат руски, од различни политички убедувања, религии и националности се обединуваат пред инвазијата како никогаш досега.

Пропагаторите на Кремљ тврдеа дека Украинците ќе ги поздрават со цвеќе како ослободители. Но, Украинците ги пречекаа со молотови коктели – рече таа.

Таа побара хуманитарна помош и им се заблагодари на сите луѓе кои се собираат на места да ја поддржат Украина.

– Војната во Украина не е војна „некаде“, ова е војна во Европа и на границите на ЕУ. Украина ги запира силите кои можат најагресивно да ги нападнат вашите градови утре под изговор дека ќе спасуваат цивили. Ако не го спречиме Путин, кој се заканува со нуклеарна војна, нема да има безбедно место во светот.

Знам – тоа е како кошмар и пред една недела изгледаше како претерување, но тоа е реалноста во која живееме во моментов. И не знаеме колку време ќе потрае.

Но, ние дефинитивно ќе победиме. Ние сме еден за друг и имаме оружје наречено единство. Единство во љубов со Украина.

kurir.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 9 март: Совршен е денот за оптимизам!

Следно

Ако имате проблеми со срцето, не треба да спиете на оваа страна

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian