Неверојатно откритие: Мравки кои можат да „намирисаат“ рак

3 mins read

Можеме ли еден ден да користиме мравки за да помогнеме во откривањето на ракот? Можеби звучи како измислена идеја, но моментално се истражува од тим истражувачи.

Овој вид на пристап може да доведе до помалку инвазивна и поевтина алтернатива на сегашните методи за откривање. Истражувачите од францускиот ЦНРС, Универзитетот Сорбона Париз Норд, Институт Кири и Инсерм (Université Sorbonne Paris Nord, Institut Curie & Inserm) идентификувале вид на мравки со особено добро развиено чувство за мирис: Formica fusca.

Formica fusca, Фото: Викимедиа

Нивните наоди од истражувањето се објавени во списанието „iScience“.

За да го спроведат своето истражување, научниците направиле тестови со 36 мравки. Прво, ги изложиле мравките на мирис на примерок од канцерогени човечки клетки. Овој мирис тогаш бил поврзан со награда од шеќерен раствор.

Во вториот чекор, истражувачите ги изложиле мравките на два различни мириси. Едниот бил нов мирис, а вториот бил мирисот на канцерогените клетки. Откако овој тест бил успешен, истражувачите ги изложиле мравките на различни канцерогени клетки.

Ако имате проблеми со срцето, не треба да спиете на оваа страна

Како такви, научниците откриле дека „мравките прават разлика помеѓу канцерогени и здрави клетки и помеѓу два вида на канцерогени клетки“. По тренингот, мравките Formica fusca биле способни да детектираат испарливи органски соединенија што се испуштаат од канцерогените клетки.

Пред да се користи во голем обем, „ефикасноста на овој метод сега мора да се процени со користење на клинички испитувања на човечко суштество“, посочува институтот во соопштението за медиумите.

„Но, ова прво истражување покажува дека мравките имаат голем потенцијал, способни се да учат многу брзо, по пониска цена и се ефикасни“.

Дали мравките можат да бидат поефикасни од кучињата?

Ова не е првпат научниците да го користат сетилото за мирис на животните за да лоцираат канцерогени клетки.

„Носовите на кучињата се добро прилагодени за медицинска дијагноза и се користат за откривање на [испарливи органски соединенија] специфични за ракот“, објаснуваат истражувачите. Меѓутоа, обуката за тоа бара неколку месеци.

Од друга страна, „инсектите можат лесно да се одгледуваат во контролирани услови, тие се ефтини, имаат многу добро развиен миризлив систем и стотици единки можат да бидат условени со многу малку испитувања“, истакнуваат истражувачите.

Извор: „FML“

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Петков свика вонредна седница на бугарскиот Совет за безбедност поради состојбата во Украина

Следно

Баздникин: Русија никогаш не била автор на лажни вести, против нас се води „информативна војна“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian